galvo lazer haber

galvo lazer haber

Çoğu lazer tarayıcılar lazer ışını yönlendirmek için hareketli aynalar. Işının direksiyon olabilir boyutlu bir lazer yazıcının içinde olduğu gibi, ya da iki boyutlu bir lazer gösterisi sisteminde olduğu gibi.
Ayrıca, aynalar yol açabilir periyodik dönen gibi – hareket ayna çokgenler bir barkod tarayıcı ya da sözde rezonans galvanometre veya varış – tarayıcılar serbestçe adresli servo kontrollü olarak hareket galvanometre tarayıcılar. Bir de terimler kullanır raster tarama ve vektör tarama iki durumları ayırt etmek.
Tarama hareketini kontrol etmek için, tarayıcılar ihtiyaç döner kodlayıcı istenen açıda veya faz, motor veya galvanometreden uygun elektrik akımı için, sağlamak ve kontrol elektroniği. Bir yazılım sistemi genellikle 3 boyutlu tarama, ölçülen verilerin de toplanmasını uygulanması halinde, tarama hareketini kontrol eder ve.
Bir lazer ışını konumlandırmak için iki boyutlu yavaş tarama sistemleri için çoğunlukla kullanılan – – ya da ortogonal eksenler üzerinde monte edilmiş iki yakın aralıklı ayna üzerine, lazer ışınını yansıtmak üzere, da iki eksen boyunca bir ayna döndürmek mümkündür. Iki düz ya da çokgen ayna her biri daha sonra, bir galvanometreden veya bir elektrik motoru tarafından tahrik edilmektedir. İki boyutlu sistemler malzeme işleme, konfokal mikroskopi ve tıp biliminde çok uygulama için gereklidir.
Bazı uygulamalarda, bir lazer ışınının odak konumlandırma gerektiren üç boyutlu . Bu servo kontrollü mercek sistemi ile elde edilir, genellikle ‘odak değiştiren’ ya da ‘z-değiştiren’ çağrısında bulundu.
Birçok lazer tarayıcılar daha da lazer yoğunluğunu değiştirerek sağlar.
Lazer TV ya da lazer görüntüler için lazer projektörler üç temel renk – kırmızı, mavi ve yeşil – tek bir kiriş birleştirilir ve daha sonra iki ayna ile birlikte yansıtıyordu.
Aynalar taşımak için en yaygın yolu, bir kullanımı belirtildiği gibi, bir elektrik motorunun veya bir galvanometreden . Ancak, piezoelektrik aktüatörler veya manyetostriktif aktüatörler alternatif seçenekler vardır. Onlar ancak genellikle küçük ulaşılabilir maksimum açılarda pahasına, yüksek ulaşılabilir açısal hızları sunuyoruz. Orada da microscanners bir ya da iki boyutlu kontrol eğimi olan küçük (milimetre) ayna içeren MEMS cihazlar; Bu kullanılan pico projeksiyon .
Tarama refraktif optik [ değiştir ]
İki zaman Risley prizmalar birbirlerine karşı döndürülür, bir ışık huzmesi bir koni içinde at will taranabilir. Bu tür tarayıcılar füzeleri izlemek için kullanılır.
İki zaman optik lensler taşınmış veya birbirlerine karşı döndürülür, bir lazer ışını ayna tarayıcılar benzer bir şekilde taranabilir.
Malzeme etkileri [ değiştir ]
Bazı özel lazer tarayıcılar yerine hareketli aynalar, ve, kullanımı acousto-optik deflektörler veya elektro-optik deflektörleri . Bu mekanizmalar en yüksek tarama şimdiye kadar mümkün frekansları sağlar. Bunlar, örneğin, kullanılan Lazer TV sistemleri. Diğer yandan, bu sistem, aynı zamanda çok daha pahalı ayna tarama sistemleri daha vardır.

Galvo Lazer Haber

Share